Historia budynku

Dawny Rynek 49

Budynek stoi na zabytkowej parceli, w miejscu rozebranej renesansowej kamienicy, która widnieje na rysunku Fryderyka Bernarda Wernera z 1736. Najbardziej wiekowym świadkiem historii są obecne piwnice, które w XII wieku stanowiły parter budynku. Jednym z właścicieli był kupiec J. Mugdan, z którego inicjatywy w roku 1870 roku, pojawił się projekt dobudowy dwóch kondygnacji do istniejącej zabudowy.Północna pierzeja wrocławskiego Rynku funkcjonowała dawniej jako tętniący życiem Targ Łakoci (Naschmarkt-Seite). Rynek 49 jest, zachowanym w niemal oryginalnym stanie, jednym z trzech domów handlowych zbudowanych według projektów biura Schlesinger i Benedict w pierwszej dekadzie XX w.

rynek_old

Kolejny właściciel Louis Cohn w 1901 roku, zlecił projekt domu handlowego pracowni architektów Richarda i Paula Ehrlichów, którzy są twórcami fasady, którą oglądamy do dziś dzień. Tym samym od 1902 roku budynek reprezentuje unikatowy neomanieryzm, czyli styl łączący secesję z mało popularnym manieryzmem. Ta XX wieczna stylizacja stanowiła próbę zintegrowania nowoczesnego obiektu o komercyjnej funkcji z zabytkowym otoczeniem. Tak rozpoczął się nowy rozdział Rynku 49, który od tej pory zasłynął jako Dom Handlowy Trautner. Przełom XIX i XX wieku to okres „boomu gospodarczego” , we Wrocławiu  wzniesiono wtedy blisko czterdzieści domów towarowych i handlowych. Aż osiemnaście z nich powstało w Rynku, zmieniając jego dotychczasowe oblicze, które staramy się wiernie przywrócić.

Z KRONIKI 49

  • Sława: od 1902 do 1945 w budynku funkcjonował Dom Handlowy Trautner , projektu architektów Richarda i Paula Ehrlichów.
  • Zmiany, zmiany: Architekt Karl Arlt w 1937 roku zaprojektował otwarte schody łączące pierwsze, drugie i trzecie piętro budynku frontowego.
  • Dla bywalców: Bardzo podobna witryna jak ta, która znajdowała się w Rynku 49 istnieje w dawnym domu handlowym Niepoldshof przy ulicy Ruskiej 51.
  • Dla spostrzegawczych: Fasada Rynku 49 w przyłączu witryny na pierwszym piętrze budynku przedstawia dwa medaliony, jeden po stronie zachodniej z głową Hermesa, drugi po stronie wschodniej z głową Barbary Uttmann.
  • Znaki szczególne: Środkową część budynku zdobi półkula ażurowego,  kryształowego globusa, z napisem Trautner, pierwotnie nocą podświetlany.
  • Tajniki: Ciekawym elementem reklamy domu handlowego był również wykuty w piaskowcu w szczycie wschodniej ściany szczytowej napis Trautner. Aż do 1908 roku widoczny był on ponad dachem niższego domu Rynek 48, jednak po wzniesieniu domu handlowego Rynek 48 napis ten znalazł się na jego poddaszu.